1. У Швейцарії кожен, хто займається збиранням їстівних равликів, повинен мати на це спеціальний дозвіл і кільце діаметром 35 мм. Для чого потрібно кільце?
2. В Ірландії їх прозвали "відьмині штанці", у Китаї – "білий гріх", у ПАР – "державна квітка". Усі жителі планети приносять їх у свої будинки загалом 0,5 – 1 трильйон за рік. Опиняючись на звалищах, ці одноразові вироби чинять згубний вплив на природу, убиваючи десятки тисяч черепах, тюленів, китів. Забиваючи стічні труби, вони можуть навіть провокувати великі повені. Назвіть двома словами це лихо сучасного суспільства.
3. У 1997 році влада британського містечка Брадмінгтон влаштували експеримент: узяли зразки шерсті всіх собак з навколишньої місцевості, за допомогою яких почали виявляти порушників та нещадно їх штрафувати. За що?
4. Кого індійці північного узбережжя Америки називали "той, що ходить на зубах"?
5. Мешканці французького міста Тулона використовували для цього дресированих чайок. Американці експериментували з ластівками, росіяни – з соколами. Але поза конкуренцією виявився інший птах, якому й встановили пам’ятник вдячні парижани. Що це за птах?
6. Згідно з В.І. Далем, "церква у нас будується хрестом або кораблем (у вигляді довгого чотирикутника) в основі. Якщо подивитися на церкву з південного або північного боку, то трапезна виконує роль корпуса, храм – підвищена кормова частина…". А що виконує функцію мачти?
7. Повертаючись із невдалого походу 971 року, князь Святослав зупинився на острові, який, за словами деякого поета, знаходився усього за один день плавання від володіння славного царя. Як називався цей острів?
8. Французький історик Ф. де Мезере писав у XVII ст., що до Генріха "дійшла слава про красу принцеси Анни, доньки Георгія, короля Росії, нині Московії, і він був зачарований розповіддю про її досконалість". Хто ж він, "король Росії"?
9. Гіппократ вважав, що швидким і ефективним засобом від цієї хвороби є кровопускання. Пліній Старший рекомендував "цілувати волохату морду миші". Зараз рекомендують і їсти багато цибулі, і використовувати електрошок, і пити гарячий лимонад, і навіть вдихати трохи сльозоточивого газу. Але досі немає дієвого засобу від цієї хвороби, хоча існує до 45 тисяч різноманітних рецептів. Що це за хвороба?
10. 14 вересня 2003 року вийшла спеціальна постанова Уряду Росії про те, що всі кольорові принтери повинні бути зареєстровані в УВС і встановлені в приміщеннях, які охороняються. Чим були зумовлені такі екстрені заходи?
11. Чума, холера, грип, епідемії, які знищують міста… Але древні слов’яни називали всі епідемії одним словом. Яким?
12. Хто, на думку британських зоологів, може безпомилково визначити їжачиху?
13. За уявленнями древніх греків, у най північнішій частині землі жили тільки ці тварини. Назвати їх можна, якщо уявити кількох небесних "мешканців".
14. Халькопірит має яскравий золотисто-жовтий колір, адже "пірр" у перекладі означає "вогонь". Малахіт має яскраво-зелене забарвлення. А якого кольору азурит?
15. У "Малому атласі світу" прийняті такі скорочення: м. – це мис, р. – це річка, оз. – це озеро. А що таке хр.?
Відповіді на заняття 12: 1. Щоб вимірювати спійманих равликів: якщо він проходить крізь кільце, його слід випустити. 2. Поліетиленові пакети. 3. За собачі екскременти в громадських місцях. 4. Моржа. 5. Поштовий голуб. 6. Дзвіниця. 7. Буян. 8. Батько майбутньої французької королеви – Ярослав Мудрий. 9. Застуда. 10. Виготовлення фальшивих грошей. 11. Мор. 12. Їжак. 13. Ведмеді (саме в північній частині небосхилу "живуть" і Велика і Мала Ведмедиці. А ведмідь по-грецьки – "арктос", тому Арктика – країна ведмедів). 14. Яскраво-синього. 15. Хребет.