1. Як називають людину, яка бачить вас як на долоні?
2. Гомер писав про нього, що він бачить лихо лише тоді, коли воно трапиться. Діоген Лаертський писав про нього: "Це людина, яка вважає себе розумнішим за мене". А китайський мудрець Лао-Цзи сказав: "Не маючи знань, він робить вигляд, що знає". Сподіваюсь, вас це не стосується. Хто він?
3. Які дороги в Росії раніше називали бурлацькими?
4. "Кілька років тому в цих місцях проходили тварини, які призначалися для звіринця. Один із слонів упав і був заритий у полі". Яку знахідку пояснювали таким чином лондонці?
5. "Це низькоросле плем’я живе поблизу річок Сан-Жольо та Сан-Толле. Індійці цього племені ходять, опираючись руками об землю. Вони такого ж зросту, як і ми, їхній живіт, груди та руки вкриті волоссям. Вони досить злі, сплять на землі або на гілках дерев, не обробляють землю та е мають жодної промисловості". Яке плем’я описав у ХІХ ст. португальський мандрівник Кастельно?
6. Відомо, що древні греки клали в рот померлим монетку для розплати з Хароном, який перевозить їх у царство мертвих. А навіщо в могилу клали медовий пиріг?
7. У Китаї їх достатня довжина була ознакою благородного походження. Інколи аристократи носили особливі срібні футляри для їх захисту. І дійсно, важко виконувати важку працю, зберігаючи їх довгими. Назвіть їх.
8. Послухайте рецепт Геродота: "З допомогою залізного гачка виймають із голови мозок, роблять в паху розріз та виймають усі нутрощу. Вичистивши порожнину живота та виполоскавши пальмовим вином, наповнюють її касоюю та смирною…". Рецепт не наведений до кінця, але тим не менше дайте відповідь, що можна за ним приготувати?
9. У 1879 році в анонімному перекладі побачила світ книга "Соня у царстві дива". А як називаються сучасні переклади цієї книги?
10. Олександр Македонський, заснувавши на Гідаспі два міста, відступив від звичаю називати нові міста Олександрією. Одне із цих міст він назвав Нікеєю на честь богині перемоги, а другий – на честь померлого від старості дорогого друга. Яку назву отримало це місто?
11. Назвіть материк та острів, які містять 90 % прісної води на Землі.
12. Відправлений до Юпітера орбітальний модуль "Галілео" важив 2222 кг. Половину ваги складав корпус та пристрої. На що припадала друга половина ваги?
13. Якою якістю володіють люди, до яких належить прислів’я африканського племені беку то "Вода не втомлюється текти"?
14. Вважається, що особливе забарвлення та поведінка у тварин – засоби самозахисту. Але, наприклад, у тигра немає природних ворогів. Для чого ж йому потрібні смуги?
15. Не так давно вчені звернули увагу на пеммікан – їжу північноамериканських індійців, яка є пастою із сушеного м’яса, жиру, соків ягід. Це висококалорійний продукт із раціональним співвідношенням білків, жирів, вуглеводів та вітамінів. Дієтологи рекомендують саме ним годувати людей певної професії. Якої?
Відповіді на заняття 17: 1. Хіромант. 2. Дурень. 3. По берегам річок. 4. Кісток мамонта. 5. Мавп. 6. Щоб задобрити Цербера, який зустрічає померлих біля воріт царства. 7. Нігті. 8. Мумію. 9. "Аліса в країні чудес". 10. Букефалія (або Буцефалія – за ім’ям улюбленого коня Буцефала). 11. Антарктида та Гренландія. 12. На пальне. 13. Балакучістю. 14. Для маскування під час полювання. 15. Космонавтів.