1. У древніх греків зберігся опис андрогінів - двостатевих істот, настільки сильних, що з ними не міг впоратися навіть Зевс. Яким же чином йому вдалося їх здолати?
2. В період язичництва руські посли для освячення договорів з Візантією ставили статуї богів Перуна і Велеса в Константинополі. Які договори освячував Перун, а які - Велес?
3. 18 січня 1945 р. війська 2-го Українського фронту очистили від супротивника Пешт - східну частину. Чого?
4. Археологи всього світу з нетерпінням чекають сенсації - знахідки 50 000 мумій персидського царя Камбіза. Яким чином йому вдалося в короткий термін (за 2-3 дні) муміфікувати ціле військо?
5. При Петру I на гербі Російської імперії був зображений орел, що тримає в лапах карти чотирьох морів. Перерахуєте їх.
6. Згадайте, чим славилися голландці, і перекладіть на голландський слово "чергування".
7. У 1939 р. на озброєння Червоної армії був прийнятий станковий кулемет Дегтярьова - Шпагіна, що дозволяв вести стрільбу і по наземних, і по повітряних цілях. Розшифруйте абревіатуру ДШК, якою маркірувався кулемет.
8. Аптека, бібліотека, картотека і т. п. - усе це складні слова грецького походження. Що означає в них слово "тека"?
9. Народне японське прислів'я говорить про ледаря: "Важче хасі нічого не піднімав". А що таке хасі, якщо російські ледарі в порівнянні з японськими - трудяги.
10. Що, судячи з назви, просто зобов'язано летіти вертикально?
11. Яке астрономічне явище вивчав Леонардо да Вінчі, проколюючи шпилькою отвір в папері?
12. Шкура білих ведмедів, що живуть в Сінгапурі, набула зеленого кольору. Що послужило причиною?
13. У X ст. створений знаменитий "Атлас ісламу", в якому центром світу позначена Мекка. Проте на одній з карт "Атласу", відтвореною в Європі в 1321 р., центром світу помічено інше місто. Назвіть його.
14. Як називається організація, що виготовляє на своїй території одночасно і кораблі, і трактори, і літаки, і автомобілі різних марок, і навіть будинки різної конструкції?
15. Бойові колісниці, слони, кіннота, піхота - радник полководця такої армії називався фарзином. А як називався сам полководець?
Відповіді на заняття 51: 1. Роз'єднав їх на чоловіків і жінок. 2. Перун - військові, а Велес - торгові. 3. Міста Будапешта. 4. Їх занесло піском в пустелі. 5. Біле, Каспійське, Азовське, Балтійське. 6. Вахта (чергування у мореплавців). 7. Дегтярьов, Шпагін, Крупнокаліберний. 8. Сховище. 9. Палички для їжі. 10. Вертоліт. 11. Сонячне затемнення. 12. Водорості, якими вони живилися. 13. Єрусалим (природно, що християни вважали саме його центром світу). 14. Фабрика іграшок. 15. Шахом.