1. Житель села Ільмень Шимского району Новгородської області Н. Е. Зарядів у велике колесо від вантажної машини вставив вертикально шматок труби, а вгорі поставив великий камінь. Таким чином вийшов пам'ятник. На колесі красується напис:
Спасибі Колумбу, спасибі Петру
Припала ти, рідна, нам по нутру!
Чому присвячений цей пам'ятник?
2. На Благовіщення вірянам заборонено працювати: адже цього дня і "птах гнізда не в'є", і "діва коси не плете". А кого і як, згідно з народним переказом, Бог покарав за те, що він цього дня копав?
3. У своїх записках Марко Поло згадував про гігантських змій з ногами і масло, яке не можна їсти, але можна палити. Які назви отримали ці дивини у нас?
4. Персидські царі зберігали в скарбницях посудини з водою з Нілу і Істра (Дунаю). Чим були так дороги ці посудини честолюбним володарям?
5. Чому Олександр Меншиков, перший помічник Петра I в усіх справах, ніколи не читав указів імператора?
6. У 1967 р. на зйомках загинув актор Е. Урбанский, що сидів в машині, яка повинна була, за задумом режисера, стрибнути з бархана. Зйомки припинили, фільм так і не дозняли. До яких змін в кінематографі привела ця трагедія?
7. У 1827 р. поважний хранитель ботанічного саду Британського музею в Лондоні, спостерігаючи під мікроскопом квітковий пилок, виявив, як дрібні темні точки безладно снували назад і вперед, з одного боку в інший. Яке відкриття зробив учений, назване його прізвищем?
8. Святе хрещення новонародженого було здійснене 29 червня в Чудовом монастирі. Хрещеними батьками від купелі були старший брат його, царевич Федір Олексійович, і тітка, цариця Ірина Михайлівна. Яке свято було того дня?
9. Яка сукня, що прийшла на Русь з Персії і спочатку носилась чоловіками, дістала назву від слова "сарапа" (на мові фарсі, поширеному в Персії), що означає "почесний одяг"?
10. 30 вересня у всьому світі є днем святого Ієроніма - покровителя перекладачів. Вважається, що він першим переклав з грецького на латинь. Що?
11. Андрокл - збіглий раб, що ховається в печері. Одного разу він вилікував дикого лева, який загнав скабку в лапу. Пізніше Андрокла схопили і кинули на розтерзання тому самому левові, якого він колись врятував. Дикий звір не торкнув свого рятівника. Як називається п'єса Бернарда Шоу про Андрокла і лева?
12. Завершіть афоризм Жана де ла Брюєра одним словом: "Життя - це те, що люди найбільше прагнуть зберегти і менше всього…".
13. Стратою в середньовічній Японії каралися вбивство, крадіжка, подружня невірність. А за який злочин винен засуджувався до спалювання живцем?
14. Голова верховного божества в'єтнамців Аєдіе - це небесний купол, нахмурений лоб - це хмари (набігаючі думи), дихання - повітря, а очі його з дорогоцінних металів: один - із золота, інший - з срібла. Як ми називаємо ці "очі"?
15. Який німецький курорт своєю назвою двічі закликає усіх до купання?
Відповіді на заняття 57: 1. картоплі. 2. Крота позбавив зору. 3. крокодил, нафта. 4. Вони символізували розміри їх царства. 5. Тому що був безграмотним. 6. До використання каскадерів при зйомці трюків. 7. Броунівський рух. 8. Свято святого апостола Петра. 9. Сарафан. 10. Біблію. 11. Так і називається - "Андрокл і лев". 12. .бережуть. 13. За підпал. 14. Сонце і місяць. 15. Баден-Баден.