1. Кожних 24 години 50 хвилин устриця відкриває і закриває свою раковину. Чим обумовлений саме такий режим?
2. Сонячні промені мають різну здатність проникати в товщу води. Найгірше це вдається ультрафіолетовим променям, трохи краще - інфрачервоним і радіохвилям. Променям якого спектру, що мають довжину 465 нанометрів, це вдається краще всього?
3. Айсберги гігантських розмірів, що відколюються в Гренландії і зустрічаються в Атлантичному океані, - не така вже велика рідкість. А звідки потрапляють в Атлантику айсберги чорного кольору?
4. Дінофлагеллянтів, що живуть в Океані, ботаніки із зоологами досі не домовилися віднести до рослин або до тварин. Річ у тому, що більшість з них задовольняється фотосинтезом, самостійно створюючи органічні речовини. Проте усі вони у будь-який момент можуть стати і хижаками, що живляться інфузоріями. За яких обставин це відбувається?
5. Червоні водорості є самими глибоководними рослинами Океану, що мешкають на глибині понад 100 м Проте, окрім хлорофілу, їм потрібний червоний пігмент фікоерітрин і синій - фітоціанін. Яким чином ці пігменти допомагають їм вижити?
6. Біле море - 8 м, Балтійське - 13 м, Чорне - 25 м, Саргасове - 65 м Який показник характеризують ці цифри?
7. У 1942 р. в Чесапікській затоці біля східних берегів США гідроакустики виявили сильний підводний шум, еквівалентний роботі безлічі підводних човнів. Негайно була дана команда усім підрозділам готуватися до бою. Проте бій не відбувся через відсутність супротивника. Спростуванням якої приказки послужив цей інцидент?
8. У районі Гібралтара завжди штормить, тобто води Атлантики вливаються в Середземне море. Як ви думаєте, куди дівається така маса води?
9. Як відомо, вода Персидської затоки є найсолонішою на земній кулі. Причиною тому - інтенсивні випари. Чому ж підвищеною солоністю, відносно середньосвітового рівня, володіють води Антарктики?
10. У якій частині Світового океану можна зустріти абсолютно прозорих мешканців?
11. Легендарну Атлантиду шукають в Атлантичному океані і Середземномор'ї, Лемурію - в Індійському, землю Му - в Тихому, а де, на думку учених, знаходилася Пацифіда?
12. Пониження температури води нижче 0 ° в приполярних морях звичайна справа. При такій температурі в клітинах організмів утворюються кристали льоду, що протикають клітини тіла тварини. Нототенієві риби "обзавелися" на цей випадок особливим антифризом, який обволікає кристал і попереджає утворення льоду до тих пір, поки температура рідини не впаде нижче, - 2,2°. Чому антифриз охороняє організм саме до межі - 2,2°?
13. У 1962 р. Учені встановили, що акваторії Тихого, Атлантичного, Індійського і Північного Льодовитого океанів постійно розширюються, причому не за рахунок материків, а за рахунок зон, що знаходяться на дні. Окрім об'єктивних доказів, достатнім виявилося візуальне вивчення донної поверхні. Чим же відрізняється зона розширення від інших ділянок дна?
14. Глибоководні мешканці навчилися пристосовуватися до недостатньої освітленості : так діаметр ока кальмара досягає 40 см, деякі риби підвищують здатність уловлювати світло за рахунок особливої форми кришталика і т. п. А тепер скажіть: навіщо потрібні очі морським мешканцям, що живуть ще глибше, - там, куди не проникає жоден промінь сонячного світла?
15. Щорічно з поверхні Світового океану випаровується близько 450 000 кубометрів води, на що витрачається більше половини сонячного тепла. Чому максимум випару Океану доводиться на зиму, на відміну від материка?
16. На дні деяких північних морів на відносно невеликій глибині можна виявити пропахані борозни, довжина яких досягає сотень, а глибина - декількох метрів. Назвіть "орача", що їх створив.
18. У основі харчової піраміди Океану лежить 500 млн тонн рослинної речовини : водоростей і одноклітинних. Біомаса травоядных в 10 разів менше - це вторинна продукція Океану. Дрібними травоядными живляться дрібні хижаки, їх, у свою чергу, поїдають хижаки 2-го порядку, а тих - хижаки 3-го порядку. При цьому біомаса кожної чергової ланки в 10 разів менша за попередню. Але це - неповна картина. На кожному рівні харчової піраміди окрім хижаків існують ще і редуценти (від латів. "повертати, приводити в початковий стан"). Чим промишляють останні?
19. Температура води Бенгальської течії у мису Доброї Надії +20°, а Нордкапської течії (північна гілка Гольфстріму) всього 4-6°. Проте, перше називають холодним, а друге - теплим. Чому?
20. За розрахунками учених, приблизно 10-12 тис. років назад до берегів Західної Європи спрямувалася тепла течія Гольфстрім, поклавши край льодовиковому періоду. Що заважало Гольфстріму зробити це раніше?
21. У циркумполярній течії проноситься більше води, чим в усіх річках Землі разом узятих. Де ж воно знаходиться?
22. У Данській протоці між Ісландією і Гренландією з висоти 5 км на ширині 200 м вивергається гігантський водоспад. Так-так! Справжнісінький водоспад в океані! Передбачаю ваше питання "як таке може бути"? А спробуйте самі знайти пояснення цьому феномену : яким чином серед води під водою падає вода?
23. Дуже цікавою особливістю поведінки дельфінів є повна відсутність агресивності по відношенню до людини. Учені схильні пояснити це не проявом інтелекту, а проявом інстинкту, закладеного ще 100 млн років назад, коли їх предки повернулися в Океан. У чому була особливість "прийому", зробленого Океаном?
24. Цей океан можна назвати океаном довгожителів, тобто багато риб і молюски живуть в ньому в 2-4 рази довше. Про який океан йде мова?
25. Найграндіознішою спорудою на Землі є Велика Китайська стіна, помітна з космосу, а якого єдиного живого мешканця Океану можна спостерігати звідти?
26. Радянський учений Б. А. Коган розрахував, що якби вдалося підвищити солоність арктичних вод, то Північний морський шлях звільнився б від льоду. А, за розрахунками У. Брокера, якщо знизиться солоність Атлантики, то настане обмерзання в Європі. Чому?
27. Одна з галузей археології - підводна археологія або акваархеологія, завдяки працям елліна Аристокла, носить ще одно назву. Яке?
28. Спортсмени-плавці помітили, що в мілкому басейні їх результати виявляються вище. У Океане ж усе інакше: чим більше глибина, тим вище швидкість. Чого?
29. У 1960 р. Ж. Піккар, Дж. Уолш "підкорили" Океан, обігнавши на рік "завойовника" космосу. Яким чином їм це вдалося?
30. Безодні Океану досі мало вивчені. Особливо мало вивчена абісаль - ложе Океану, дно на глибинах більше 2000 м До речі, а що означає слово абісаль в перекладі з грецького?
31. Два протилежні рекорди тримає, з одного боку, море Роса, а з іншого боку - Червоне море. Що це за рекорди?
32. Англійський фізіолог Мак Келлюм, провівши безліч аналізів, розробив теорію океанічного походження життя. Яку частину живого організму він порівнював з мінеральним складом океану?
33. По масштабах використання біоресурсів Океану водорості займають дуже незначний відсоток, перше місце (80-85%) займають риби, 5% - ссавці, а хто з 10-15% утримує 2-е місце?
34. Згідно з науковими даними Океан в перший мільярд років існування Землі можна порівняти з чайником. Яким, якщо йдеться не про його марку?
35. У наш час усі географічні виміри проведені з достатньою точністю. Проте площа деякої водної поверхні досі вказується 6-7 млн км2. Що це за поверхня?
36. Як не дивно, але у них всього 4 колиски: Жовте море, Карибський басейн, Індійський океан і район Північної Австралії і Нової Гвінеї. Назвіть їх на мові народів, що населяють другий район.
37. Американський зоолог К. Базе опублікував в міжнародному журналі "Лімнологія і океанографія" статтю про вимерлий вид приматів. Згідно з його дослідженнями, вони були всеїдні, але культура не була високорозвиненою, тобто вогонь був їм недоступний. Перша їх згадка зустрічається у Арістотеля, а останнє відноситься до 1887 р. Однією з причин їх вимирання Базе вважає медуз. Про кого ж так сенсаційно писав Базе?
38. Чорне море - 1482, Північний Льодовитий океан - 1464, Атлантика - 1491, Гольфстрім - 1499, Середземне море - 1522 і т. д. Виходячи їх цих даних, складена таблиця поправок для приладів, спочатку відрегульованих на 1500. Здогадавшись, що означають ці цифри, скажіть: про які прилади, необхідні на кожному кораблі, йде мова?
39. Природна смерть для мешканців Океану насправді не природна. У 9 999 999 випадках з 10 млн його мешканцям уготована.. Яка кончина?
40. Термін "Світовий океан" ввів Ю. М. Шокальский, називаючи його іноді галосферою,- сукупністю водної оболонки Земної кулі, головною особливістю якої є. Що?
Відповіді
1. Приливами і відливами (фазами місяця).
2. Синьо-зеленим (тому морська вода і має такий колір).
3. З вулканічних островів Ісландії (вони покриті попелом).
4. За відсутності світла, тобто у каламутній воді, коли неможливий фотосинтез.
5. З їх допомогою вони поглинають слабкі сині і зелені промені, проникаючі в глибину (див. питання 30).
6. Прозорість води.
7. Йому, як риба (винуватцем шуму виявилася зграя хвилястих обаполків).
8. Внизу існує зворотна течія. (Води Середземного моря важчі, тобто насичені сіллю із-за інтенсивнішого випару.)
9. Там, навпаки, знижена температура. А вода, перетворюючись на лід, витісняє з себе сіль.
10. Там, де не проникає світло, тобто на глибині.
11. Теж в Тихому океані (Pacific ocean - звідси і її назва). Можливо, це різні назви одного і того ж материка.
12. Температура води в Антарктиці ніколи (!) не опускається нижче - 2,15°.
13. У зонах розширення відсутні товщі древніх опадів.
14. Щоб бачити тих мешканців, які самі випромінюють світло. (А таких на глибинах понад 300 м налічується до 50%!)
15. Взимку в Океані більше різниця температур між водою і повітрям.
16. Айсберги, що сіли на мілину.
18. Живляться мертвою органікою (не усе гине в шлунках).
19. Відносно довкілля.
20. Очевидно, заважав материк загадкової Атлантиди (це найправдоподібніша версія).
21. Воно охоплює Антарктиду по кільцю.
22. Води Льодовитого океану значно холодніші, а, отже, щільніші за води Атлантики.
23. Повна відсутність природних ворогів.
24. Північний Льодовитий. (Із-за холодної води обмінні процеси сповільнюються, і мідія Баренцова моря живе 25 років, а чорноморська - тільки 6.)
25. Сподіваюся, Вам не прийшло в голову назвати китів. Це - Великий Бар'єрний риф (протяжністю 2300 км, в якому мешкає більше 400 видів коралів, 7 видів черепах і 1500 видів риб). Він адже теж живий, тобто складається з коралів.
26. Циркуляція піде у зворотний бік.
27. Атлантологія.
28. Цунамі.
29. Спустилися на батискафі в Марианску западину.
30. Безодня.
31. Найхолодніше і тепліше моря.
32. Кров.
33. Молюски (мідії, головоногі).
34. З тим, що закипає, тобто його температура була приблизно +100°.
35. Саргасове море (його межі обкреслені течіями, що регулярно міняють своє місце розташування).
36. Урагани.
37. Про русалок.
38. Про ехолоти (йдеться про швидкість звуку у воді з різною щільністю).
39. У шлунку іншого мешканця.
40. Солоність ("halo" по-греч. - "сіль").